BMI – podstawowe informacje

Trzymanie linii nie jest łatwym wyzwaniem. Wręcz przeciwnie, aby osiągnąć sukces w tym zakresie, konieczne jest przestrzeganie wielu restrykcyjnych wymogów. Na szczęście, mierzenie postępów w trakcie walki o szczupłą sylwetkę jest znacznie ułatwione dzięki takim wskaźnikom jak na przykład BMI (z ang. Body Mass Index). Ten uniwersalny miernik jest od lat stosowany w wielu krajach. Po przeczytaniu naszego artykułu poznasz odpowiedzi na takie pytania jak na przykład:

 • Co oznacza BMI po polsku?
 • Jak wykorzystuje się BMI w Polsce?
 • Jak zmierzyć BMI?
 • Co oznacza BMI poniżej 20?
 • Dlaczego BMI nie jest idealnym wskaźnikiem?

Zapraszamy do lektury!

Wskaźnik BMI – krótka definicja

Wskaźnik Body Mass Index został opracowany jeszcze w pierwszej połowie dziewiętnastego wieku. O jego uniwersalnym charakterze i praktycznym zastosowaniu dobitnie świadczy chociażby fakt, że miernik ten jest wykorzystywany aż po dziś dzień. Jest to wskaźnik opierający się na relacji masy ciała oraz wzrostu. Dzięki swojej prostocie pozwala on w krótkim czasie znaleźć odpowiedź na pytanie, czy dany organizm charakteryzuje się prawidłowym składem.

BMI – jak obliczyć? Kalkulator BMI

Zasadniczo, wzór na obliczenie wskaźnika masy ciała BMI nie jest szczególnie skomplikowany. Aby uzyskać poziom BMI dla danego organizmu, wystarczy podzielić wartość masy ciała (w kilogramach) przez wzrost (ten ostatni jest liczony w metrach oraz podniesiony do kwadratu). Uzyskany wynik należy porównać z przedziałami (tzw. siatkami centylowymi). Są one uzależnione między innymi od wieku oraz pozwalają odpowiedzieć na pytanie, czy dany organizm ma optymalny poziom masy ciała, czy też znajduje się on aktualnie w stanie: wychudzenia (wygłodzenia), niedowagi, nadwagi lub otyłości.

Przedziały optymalne różnią się w zależności m.in. od płci oraz wieku, ale zasadniczo BMI na poziomie:

 • <16 oznacza wygłodzenie,
 • 16,0-16,9 to niedożywienie,
 • 17,0-18,4 oznacza niedowagę,
 • 18,5-24,9 to optimum,
 • 25-29,9 oznacza nadwagę,
 • >30 oznacza otyłość.

Oczywiście, dynamiczny rozwój narzędzi internetowych sprawił, że przeprowadzanie mozolnych, ręcznych obliczeń nie jest już konieczne. Aby osiągnąć cel, wystarczy skorzystać z jednego z wielu kalkulatorów dostępnych m.in. na stronach internetowych poświęconych dietetyce. Podczas korzystania z kalkulatora BMI online należy wpisać dane dotyczące wzrostu i masy ciała, a następnie uzupełnić takie parametry jak wiek czy płeć. Uzyskanie wyniku powinno nastąpić już po kilku chwilach.

Wskaźnik Body Mass Index – słabości

Fakt, że wskaźnik Body Mass Index jest z uwagi na swoje zalety i prostotę powszechnie wykorzystywany, nie oznacza, że opisywana metoda postępowania jest całkowicie pozbawiona wad. Wręcz przeciwnie, do głównych słabości należy zaliczyć przede wszystkim to, że BMI nie daje miarodajnych wyników w przypadku dzieci.

Ponadto, wskaźnik masy ciała nie uwzględnia struktury typu budowy ciała. Z tego powodu obliczanie BMI w przypadku na przykład osób uprawiających profesjonalny sport może prowadzić do błędnych wniosków,

Last but not least, prawidłowa interpretacja otrzymanego poziomu wskaźnika powinna uwzględniać także płeć osoby badanej. Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim stąd, iż kobiety mają tendencję do gromadzenia większej ilości tłuszczów niż mężczyźni. W efekcie zbliżony poziom BMI dla kobiety i mężczyzny może prowadzić do innych rezultatów.

Nie tylko wskaźnik BMI jest istotny!

Warto pamiętać, że BMI, choć jest w istocie jednym z najczęściej stosowanych i powszechnie uznanych wskaźników, to nie jedyny miernik w zakresie odżywiania się i masy ciała. Oprócz analizy poziomu Body Mass Index warto badać także takie wskaźniki jak na przykład:

 • kalkulator WHTR (ang. waist to height ratio), czyli wskaźnik talia-wzrost. Jest on liczony jako relacja obwodu talii do wzrostu. Dzięki temu można ocenić, jaki jest stan ogólnego odżywienia organizmu oraz czy istnieje – wskutek zwiększonego poziomu tkanki tłuszczowej w ciele – podwyższone ryzyko pojawienia się chorób układu krążenia;
 • bilans kaloryczny, tzn. różnica między energią dostarczaną a zużywaną przez organizm. Można wyróżnić zerowy (optymalny), dodatni i ujemny bilans kaloryczny;
 • masa tkanki tłuszczowej oraz masa tkanki beztłuszczowej – tego typu wskaźniki pozwalają określić, jaka jest struktura masy ciała ze szczególnym uwzględnieniem tłuszczów. Dzięki analizie wyników można określić także, jaki mamy typ sylwetki.

oraz wiele innych. Podczas dążenia do osiągnięcia prawidłowej sylwetki warto zwracać uwagę także na te mierniki. Pozwoli to w całościowy sposób spojrzeć na to, jak zbudowane jest nasze ciało.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *