Żywokost jest rośliną o wielu cennych składnikach aktywnych. Tłoczony z niego olej od lat używany jest jako remedium na wiele schorzeń. Na co pomaga?
Rodzaj rośliny jak żywokost (Symphytum L.) liczy sobie kilkadziesiąt gatunków. Rosną one dziko w krajach basenu Morza Śródziemnego, na Kaukazie oraz na obszarach Azji Zachodniej. Także wybrane z nich spotykane są w Polsce. Najbardziej znany jest żywokost lekarski (Symphytum officinale L.), z którego produkuje się olej żywokostowy.
Jaki właściwości ma olej żywokostowy?
Olej z żywokostu jest całkowicie naturalnym olejem o bardzo szerokim zastosowaniu, który używany jest już od długiego czasu w naturalnej medycynie ludowej wielu krajów.
Naturalny olej żywokostowy jest preparatem na bazie oleju, na przykład słonecznikowego, w którym znajduje się wyciąg z korzenia żywokostu. W korzeniu tej rośliny znajduje się wiele cennych składników, między innymi są to asparagina, garbniki, alantoina, polisacharydy, sole mineralne czy olejek eteryczny.
Trzeba pamiętać o tym, że olej żywokostowy jest olejem trującym, co jest efektem znajdującym się w tej roślinie alkaloidów. Właśnie dlatego można używać go tylko zewnętrznie!
Kiedy warto stosować olej z żywokostu?
Olej żywokostowy jest rekomendowany przede wszystkim na dolegliwości dotykające układu ruchowego. Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, rozgrzewające, pobudza krążenie i zaopatrzenie komórek w substancje aktywne.
Wskazania do stosowania oleju żywokostowego:
- Bóle kręgosłupa – pomaga w jego zmniejszeniu, zapobiega ponownemu pojawianiu się przypadłości,
- Rwa kulszowa – redukuje dolegliwości bólowe,
- Zwichnięcia i stłuczenia – wspiera regenerację tkanek,
- Złamania – pomaga w regeneracji tkanki kostnej,
- Oparzenia i odmrożenia – wspomaga gojenie się zmian,
- Zapalenia skóry – łagodzi objawy AZS – atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, pieczenia, swędzenia skóry, podrażnienia,
- Łupież – polecany jest jako naturalne remedium na łupież skóry głowy.
Olej żywokostowy – jak go używać?
Należy stosować olej żywokostowy na bolące i zmienione miejsca, wmasowując go w małej ilości 2-3 razy na dzień.