Metabolizm – czym jest i jak go przyspieszyć?

Szybki metabolizm to marzenie wielu osób. Przyjemnie byłoby jeść wszystko i w dużych ilościach, a mimo to zachować szczupłą i ładną sylwetkę oraz właściwy stosunek masy ciała do wzrostu potwierdzony odpowiednimi wynikami kalkulatora BMI (np. https://bmi22.pl/). Niestety, większość z nas, a już na pewno większość z nas po osiągnięciu pewnego wieku, boryka się z problemem wolnego metabolizmu. Czy da się to zmienić? Jak poprawić metabolizm? Na te i inne pytania związane z metabolizmem odpowiadamy w poniższym tekście.

Metabolizm – co to jest i jaką pełni funkcję w organizmie?

Co to jest metabolizm? Najogólniej rzecz ujmując, metabolizm obejmuje całość procesów i mechanizmów zachodzących w żywych komórkach. Procesy te prowadzą do pozyskania, wykorzystania i zmagazynowania energii dostarczanej organizmowi ze składników pokarmowych.

Metabolizm umożliwia życie komórkom, a zatem również całemu organizmowi. Przemiany metaboliczne to proces, w którym składniki odżywcze najpierw rozkładane są do elementów budulcowych, czyli tzw. prekursorów (np. aminokwasów, zasad azotowych). Prekursory wykorzystywane są następnie do budowy makrocząsteczek (białek, DNA itd.) oraz funkcji życiowych. Procesowi rozkładu towarzyszy wydzielanie energii, która następnie wspomaga budowę wspomnianych makrocząsteczek.

Przemiany metaboliczne dzieli się na anaboliczne, zużywające energię (budowa makrocząstek), oraz kataboliczne, w wyniku których energia powstaje (rozkład składników odżywczych). Anabolizm i katabolizm muszą być w równowadze (homeostazie), w przeciwnym wypadku mamy do czynienia z zaburzeniami metabolizmu.

Związek metabolizmu z otyłością

Tempo przemian metabolicznych dziedziczymy po naszych przodkach. Na pewno znasz osoby, które jedzą, co chcą i ile chcą, nie uprawiają żadnego sportu, a i tak utrzymują szczupłą sylwetkę (niekoniecznie jest to tożsame ze zdrowiem!). Znasz też takie osoby, które mimo aktywnego trybu życia i ciągłej kontroli spożywanych kalorii, za każde odstępstwo od reguły płacą dodatkowymi kilogramami i bez przerwy skupiają się na redukcji tkanki tłuszczowej.

Związek metabolizmu z otyłością rzeczywiście istnieje, jednak nie zawsze zbyt duża masa tkanki tłuszczowej wynika z niskiej przemiany materii. Często jest po prostu wynikiem stale utrzymywanego dodatniego bilansu energetycznego.

Czy metabolizm da się kontrolować?

Skoro tempo przemian metabolicznych jest kwestią dziedziczną, nie da się zmienić radykalnie tendencji, jakie wykazuje nasz organizm. Osobom z szybkim metabolizmem zawsze łatwiej będzie schudnąć niż tym, których metabolizm jest spowolniony.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że w pewnych granicach możemy wpłynąć na szybkość przemian metabolicznych. Dzięki temu nawet mając tendencję do przybierania na wadze, utrzymamy lub osiągniemy szczupłą sylwetkę.

Jak przyspieszyć metabolizm?

Co przyspiesza metabolizm? Szereg czynników, z których kluczowym jest dieta. Skuteczne odchudzanie zależy od niej w aż 70%, podczas gdy ruch, choć oczywiście niezbędny, stanowi jedynie 30% sukcesu. Dlatego to właśnie diecie należy poświęcić najwięcej uwagi, jeśli chcemy poprawić nasz metabolizm i łatwiej zrzucić zbędne kilogramy.

Przeciętnego człowieka, który chciałby schudnąć i zachować zdrowie i dobrą sylwetkę na długie lata, z pewnością ucieszy informacja, że nie musi chodzić na siłownię 3 razy w tygodniu i biegać codziennie przez pół godziny, żeby pozbyć się nadmiaru kilogramów. Oczywiście minimum ruchu jest niezbędne dla poprawnego działania naszych narządów i układów, jednak przy odchudzaniu ma mniejsze znaczenie, niż się powszechnie sądzi.

Niestety, obecnie problemem może być nie tylko brak wystarczającej ilości czasu dla wysiłku fizycznego. Może być nim nawet przygotowanie niezbędnej ilości zdrowych i pełnowartościowych posiłków. To właśnie brak czasu jest w wielu przypadkach przyczyną zarzucenia diety i powrotu do starych nawyków, a w konsekwencji do nadwagi czy otyłości. Stąd coraz większa popularność diet bazujących na gotowych posiłkach.

Jak dieta działa na metabolizm?

Dietetycy, komponując dietę dla pacjentów, zawsze uwzględniają tempo przemian metabolicznych. Diety gotowe, opierające się na specjalnie zaprojektowanych posiłkach prawie zawsze zawierają preparaty służące „podkręceniu” metabolizmu. Za pomocą odpowiednio skomponowanych posiłków, które mają działanie oczyszczające organizm i przyspieszające metabolizm, można osiągnąć dobre rezultaty w redukcji tkanki tłuszczowej.

Warto wiedzieć, że dobra dieta, niezależnie od tego, czy bazuje na produktach gotowych, czy tradycyjnie przygotowanych przez pacjenta, nawet na etapie zwiększania metabolizmu zawsze musi dostarczać organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *