Sanatorium – Jak można się do niego dostać?

Wiele osób borykających się z problemami zdrowotnymi, zadaje sobie pytanie, w jaki sposób można dostać się do sanatorium. Leczenie uzdrowiskowe to szansa na poprawę stanu swojego zdrowia, a także wzmocnienie organizmu. Spędzony w tym miejscu czas z pewnością docenią te osoby, które na co dzień są bardzo zabiegane. Pobyt w sanatorium to okazja do zaczerpnięcia oddechu i odpoczynku.

Jak zdobyć skierowanie do sanatorium?

Na początku warto zadać sobie pytanie, do kogo skierowane są usługi świadczone przez sanatoria. Z leczenia w uzdrowisku najczęściej korzystają osoby, które cierpią na różnego rodzaju choroby przewlekłe, a także dochodzące do zdrowia po ciężkich chorobach i urazach. Nie ma ograniczeń wiekowych, jeśli chodzi o to, kto może skorzystać z leczenia sanatoryjnego. Skierowanie może być wydane zarówno dla dziecka, jak i seniora.

W jaki sposób uzyskać skierowanie do sanatorium na NFZ?

Nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę z tego, że skierowanie do sanatorium może być wystawione przez lekarza rodzinnego, a także lekarza innej specjalizacji, który zajmuje się terapią pacjenta. We wniosku do sanatorium lekarz musi opisać stan zdrowia pacjenta, nie zapominając o podaniu wyników ostatnich badań. Wypełniony przez lekarza wniosek należy dostarczyć do oddziału NFZ w danym województwie. Zrobić to można osobiście bądź też za pośrednictwem poczty. Jeśli dokumenty zostały wypełnione w sposób prawidłowy, NFZ ma 30 dni na odniesienie się do wniosku pacjenta – to jest wydanie, bądź też nie, zgody na leczenie sanatoryjne. Pacjent otrzyma decyzję za pośrednictwem poczty.

Jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że lista oczekujących pacjentów jest bardzo długa i zazwyczaj na wyjazd do sanatorium trzeba czekać nawet dwa lata. Na stronie internetowej NFZ znaleźć można informacje, które pomogą określić choćby w przybliżeniu oczekiwany termin wyjazdu.

Skierowanie do sanatorium na ZUS

Nie wszyscy pacjenci wiedzą, że skierować pacjenta do sanatorium może także ZUS. Instytucja ta refunduje leczenie sanatoryjne w przypadku, kiedy osobie pracującej grozi utrata zdolności do pracy bądź też nie może ona zostać zatrudniona ze względu na stan zdrowia. ZUS wystawi skierowanie, kiedy istnieje szansa na to, że leczenie sanatoryjne pomoże przywrócić pacjentowi sprawność.

Aby otrzymać skierowanie do sanatorium z zus-u należy być ubezpieczonym przez tę instytucję, a także otrzymywać okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy. Do otrzymania skierowania uprawnione są również te osoby, które otrzymują świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek chorobowy bądź też są w trakcie starania się o nie. Jeśli lekarz orzecznik ZUS stwierdzi, że rehabilitacja jest potrzebna, wyda pozytywną decyzję. Warto wiedzieć o tym, że w przypadku skierowania do sanatorium na ZUS, czas oczekiwania jest o wiele krótszy niż w przypadku skierowania przez NFZ.

Osoby, które nie mogą otrzymać skierowania od zus-u bądź też NFZ, a zainteresowane są leczeniem sanatoryjnym, mogą zdecydować się na odpłatny pobyt w sanatorium. Dzięki temu można uniknąć długiego oczekiwania na wyjazd, a także swobodnie dopasować jego termin. Tygodniowy pobyt w płatnym sanatorium kosztuje od kilkuset do nawet 2000 zł.

Więcej tematów dotyczących zdrowia i nie tylko sprawdź na https://panobeauty.com/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *